نکات حقوقی

اولویت مهریه بر ارث

وقتی کسی فوت میکنه تا دیون و واجبات مالی اون مرحوم پرداخت نشه خبری از ارث و میراث نیست پس زوجه مثل سایر طلبکاران میتونه مهریه ش رو از ماترک متوفی مطالبه کنه و وقتی هم که مهریه رو وصول کرد اگر که چیزی از ماترک باقی مونده که بین ورثه پخش بشه میتونه سهم الارثش رو ازون میزان هم مطالبه کنه (سهم الارث زوجه در صورتی که زوج فرزند داشته باشه یک هشتم و در غیر این صورت یک چهارم)

محرومیت از ارث

محرومیت از ارث امکانپذیر نیست ارث یه واقعه ی حقوقیه قهریه و اراده ی مورث هیچ تاثیری در صحت یا عدم صحت اون نداره(با خیال راحت پدر و مادرتون رو حرص بدین)تنها کاری که مورث یا همون کسی که اموالش قراره به ارث برسه میتونه بکنه اینه که تا یک سوم اموالش رو وصیت کنه یعنی پدر علی وصیت کنه که یک سوم اموالش برسه به ساسان که هیچ نسبتی بینشون نیست و اگر بیش از یک سوم وصیت کنه مقدار اضافه باید به تنفیذ ورثه برسد

قوادی یا به اصطلاح خاله بودن

عنوان جرم: قوادی (نص قانون قوادی رو اینگونه تعریف کرده: قوادی یعنی رساندن دو یا چند نفر برای انجام زنا یا لواط) مجازات: برای مرد و زنی که مرتکب جرم قوادی شده اند، بار اول 75 ضربه ی شلاق؛ بار دوم برای زن مجددا همان 75 ضربه ی شلاق ولی برای مرد 75 ضربه شلاق و تا یک سال تبعید. نکته ای که میتونه جالب باشه اینه که برای اینکه عنوان جرم قوادی روی شخص صدق کنه باید رابطه ی زنا و لواط به وقوع پیوسته باشه

تصادف بدون گواهینامه

در چنین مواردی شخص تنها به مجازات رانندگی بدون گواهینامه محکوم میشه. (مطابق قانون نهایت تا دوسال حبس ) و قتل مصداق نداره چون برای عمدی محسوب شدن قتل باید قصد مجرمانه فرد محرز بشه. یعنی من باید واقعا قصد کشتن ایکس رو داشته باشم که در اونصورت هم چه گواهینامه داشته باشی چه نداشته باشی فرقی به حالت نمیکنه.

نکات معاملات

شخص فروشنده ممنوع المعامله نباشه چرا که معاملات این اشخاص فاقد اعتبار قانونی میباشد. (بعنوان مثال:تاجر ورشکسته یا برخی از محکومین در دادگاهها،یا افرادی که حکم حجرشون صادر شده). دقت در این موضوع که اگر ملک مشاعی هست همه فروشندگان بایستی ذیل قرارداد رو امضا کنند. هشدار: اگر شما یک ملک موروثی رو خریداری میکنید گواهی انحصار وراثت رو مشاهده کنید و امضا تمام ورثه نامبرده در گواهی نیز ذیل قرارداد درج ش

مهریه

مهریه تعیین شده در عقد تحت هر شرایطی به زوجه تعلق میگیره (یه استثناء ریزی داره که در این مقال نمیگنجد که البته اونم مربوط به نکاح غیرمدخوله یا بدون نزدیکی میشه و در کل خیلی نادره. ماده ۱۰۹۸ قانون مدنی) بعضا دیده میشه؛ تصور افراد بر اینه : زوجه ای که خودش پیشقدم شده برای طلاق یا زوجه ای که رابطه نامشروع داشته مستحق مهریه نیست. ولی فی الواقع .... حتی اگر زنی شوهر خودش رو بکشه هم مهریه ش ساقط نمی

قرض بدون رسید

در این خصوص باید بیان داشت ماده (۲۶۵) قانون مدنی اشعار می‌دارد: هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر در عدم تبرع است؛ بنابراین هر کس مالی به دیگری می‌پردازد، فرض این است که دِین خویش را اداء می‌کند. پس اگر ثابت شود دِینی نداشته است، می‌تواند آن را پس بگیرد.

شهادت دروغ و مجازات آن

هرکس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد . همچنین، بر اساس قانون اگر کسی به دروغ علیه دیگری شهادت بدهد و رأی دادگاه بر اساس شهادت دروغ او صادر شده باشد ( نه دلیل دیگری ) ، در این صورت می توان از طریق دیوان عالی کشور ، تقاضای اعاده دادرسی نمود.

مزاحمت تلفنی

وقوع بزه مزاحمت برای اشخاص به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر موضوع ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی منوط به آن است که نتیجه آن که مقصود مرتکب است محقق گردد، بنابراین در مواردی که اجرای مزاحمت از یک حوزه قضایی شروع و نتیجه آن در حوزه قضایی دیگر حاصل شود، محل حدوث نتیجه مزبور، محل وقوع جرم محسوب و مناط صلاحیت دادگاه رسیدگی‌کننده نیز همین امر خواهد بود.

صلح عمری

به طور کلی اگر فردی بخواهد قسمتی و یا تمامی اموال خود را در زمان حیات به نام فردی کند و در عین حال تمامی اختیار را به او ندهد یا اینکه در زمان لازم آنرا فسخ کند، میتواند از این صلح استفاده کند. فرد صلح کننده (مالک) میتواند با شرط و شروطی این کار را انجام داده و طرف مقابل هم تعهداتی را انجام دهد. (از طریق وصیت نامه تنها میتوان یک سوم اموال خود را بعد از مرگ واگذار کند).

ثمن معامله

اگر در معامله ای خریدار هستید بهتر است بدانید، چنانچه پول را به وکیل فروشنده که حق دریافت ثمن معامله را ندارد، پرداخت کنید، تعهد قراردادی شما از بابت پرداخت پول از بین نمی رود و فروشنده میتواند مجددا به شما به عنوان خریدار مراجعه کند.

کلاهبرداری رایانه ای

تعیین دادگاه صالح رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای ( رای وحدت رویه شماره 729 ) قاعده اولیه تعیین صلاحیت محلی دادگاه رسیدگی کننده به جرم در امور کیفری ، محل ارتکاب جرم است ؛ اما در برخی از جرایم همچون جرم کلاهبرداری رایانه ای تعیین دقیق محل وقوع جرم دشوار خواهد بود.

اجاره کارت بانکی

طبق ماده ۲۷۴ قانون مالیات، دارندگان حساب‌ها و کارت های بانکی اجاره ای، چه از طریق وکالت رسمی و چه از طریق واگذاری کارت های بانکی به افراد غیر، به عنوان فرار مالیاتی مجرم محسوب می‌شوند.

آرای قابل تجدید نظر شورای حل اختلاف

مطابق ماده ۲۷ قانون شورا ، کلیه آرای صادره قانون شورا ظرف مهلت ۲۰ قابل تجدیدنظر خواهی میباشد و مرجع تجدید نظر از آرای قاضی شورا حسب مورد دادگاه عمومی حقوقی یا کیفری دو همان حوزه قضایی میباشد.

سلب حضانت

اگر مادری در صورتی که حق حضانت طفل با اوست بخواهد ازدواج کند حق حضانت از وی سلب می‌‌شود و در صورت صلاحیت پدر به وی اعطا می‌‌گردد، مگر اینکه در زمان طلاق، توافقی در این خصوص کرده باشند.

تفاوت تعیین مهریه تا سقف 110 سکه با بیش از 110 سکه

اگر مهریه تا 110 مثقال باشد مرد موظف به پرداخت آن است. حتی اگر تمکن مالی نداشته باشد و در صورتی که مرد در شرایط سخت باشد دادگاه مهریه را به صورت اقساطی پرداخت می کند. و ادعای طلاق خود را می کند. اما اگر مهریه بیش از 110 مثقال باشد، در صورت اثبات تمکن مالی زن از سوی زن قابل وصول است.

حق شفعه

اگر ملکی بین دو نفر شریک باشد و یکی از شرکاء سهم خودش را به فرد دیگری بفروشد، شریک دیگر میتواند مبلغی که خریدار به فروشنده داده است، به مشتری بپردازد و سهم مشتری را به تملک خودش در آورد، این حالت حق شفعه میگوییم.

صلاحیت کمیسیون ماده 100 شهرداری

رسیدگی به تخلف احداث بنای بدون پروانه رسیدگی به تخلف تراکم اضافی رسیدگی به تخلف عدم احداث و یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ رسیدگی به تخلف تجاوز به معابر شهر رسیدگی به تخلف عدم استحکام بنا رسیدگی به تخلف عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی رسیدگی به تخلف تغییر کاربری

دلائل قانونی برای دادخواست تجدیدنظر

1️⃣ ادعای بی‌اعتبار بودن مستندات دادگاه؛ 2️⃣ ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود؛ 3️⃣ ادعای بی‌توجهی قاضی به دلایل ابرازی؛ 4️⃣ ادعای مخالف بودن رأی با موازین شرعی و با مقررات قانونی؛ 5️⃣ ادعای عدم صلاحیت دادگاه صادر کننده رأی یا وجود یکی از جهات رد دادرس؛ 6️⃣ دستیابی به مدارک و مستندات جدید.

تفسیر بند 12 شروط ضمن عقد نکاحیه

اعمال وکالت در طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج شامل ازدواج دائم و ازدواج موقت طولانی مدت می‌شود و ازدواج موقت کوتاه مدت را در بر نمی‌گیرد. مستندات: شماره دادنامه قطعی: 9309970925600375 تاریخ دادنامه قطعی: ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ شعبه صادرکننده رأی: شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور

وضعیت خسارت بر ثمن در مستحق‌للغیر درآمدن مبیع

در فرض مستحق‌للغیر درآمدن مبیع، غرامت وارده بر ثمن معامله باید با رعایت رأی وحدت رویه شماره 811 مورخ 1400/۰4/۰1 هیأت عمومی دیوان عالی کشور و با ارجاع امر به کارشناس و بر اساس میزان افزایش قیمت (تورم) اموالی که از نظر نوع و اوصاف مشابه همان مبیع هستند صورت گیرد.

اقامتگاه متفاوت خواندگان و دادگاه صالح

در دعوی علیه خواندگان متعدد با اقامتگاه‌های مختلف، خواهان مخیر است در هر یک از حوزه‌های قضایی، دعوای خود را اقامه نماید و دادگاه باید در خصوص همه خواندگان به دعوا رسیدگی نماید. بنابراین دادگاه نمی‌تواند دعوا را تفکیک نموده و در خصوص برخی خواندگان با اقامتگاه متفاوت قرار عدم صلاحیت صادر نماید.

عقد بیع

باید بدانید مطابق با قانون، همین که دو طرف بر خرید و فروش ملکی توافق کنند، عقد بیع منعقد میشود و به غیر از موارد خاص، به صرف توافق خریدار و فروشنده حتی وقتی مکتوب نشود، بیع تشکیل میشود‌

اذن پدر برای دختر در ازدواج

اذن پدر برای ازدواج دختر فقط تا زمانی است که دختر باکره باشد. اگر دختر بکارت خود را از دست داده باشد (چه مشروع چه نامشروع) برای ازدواج نیازی به اجازه پدر ندارد.

شرایط دادخواست اعسار

برای طرح دادخواست اعسار، مطابق با ماده ۸ و ۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، حتما میبایست لیست اموال را ضمیمه دادخواست کرد و از پر کردن فرم های چاپی و تیک زدن گزینه «ندارم» خودداری گردد.

تعویض پلاک

چنانچه خودروی خود را به فروش رسانده یا قصد فروش آن را دارید، در نظر داشته باشید سریعا نسبت به تعویض پلاک اقدام نمایید و‌ در صورت اعطای وکالت به خریدار حتما مهلت معینی مثلا یک الی دو ماه برای تعویض پلاک تعیین نمایید.

خسارت تاخیر تادیه

به استناد ماده 725 قانون آیین دادرسی مدنی خسارت تاخر تادیه محتاج به اثبات نیست و صرف تاخیر در پرداخت برای مطالبه آن کافی است. گرفتن تاخیر تادیه منوط به مطالبه رسمی است. اما اگر در یک قرارداد شرط ویژه ای برای جبران خسارت باشد، ابتدا باید آن شرط بررسی شود.

در خصوص طلاق

به استناد ماده 944 قانون مدنی، «اگر شوهر در حال بیماری زن خود را طلاق دهد و ظرف یک سال از تاریخ طلاق با همان بیماری بمیرد، زوجه از او ارث می ‌برد؛ اگرچه طلاق بائن باشد مشروط بر این که زن شوهر نکرده باشد.»

موارد سلب حضانت فرزند از پدر و مادر

مطابق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در‌معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا قیم، یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل‌ مقتضی بداند، اتخاذ کند.

تعمیرات مورد اجاره به عهده کیست؟

به موجب ماده ۱۰  قانون روابط موجر و مستاجر، تعميرات كلی و اساسی مورد اجاره كه مربوط به اصل بنا يا تأسيسات عمده نصب شده در آن، از قبيل دستگاههای حرارت مركزی و تهويه و‌آسانسور باشد، بعهده موجر است و تعميرات جزئی و همچنين تزئين و تعميری كه مربوط به استفاده بهتر از مورد اجاره باشد با مستأجر خواهد بود.‌مگر آنكه در قرارداد بصورت ديگری شرط شده باشد.

1 2 3 4 5 ... 88