نکات حقوقی

فروش اموالی که توقیف هستند

هیچ کس حق ندارد عالما اموالی که توسط دادگاه یا اجرای ثبت توقیف شده است را به طریقی منتقل کند یا اقداماتی مانند فک پلمپ انجام دهد، در غیر اینصورت به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد‌

عدم پرداخت هزینه ی اسنپ

صرف پرداخت نکردن هزینه ی اسنپ در بار اول جرم نیست مگر اینگه استفاده کننده از خدمات عادت به پرداخت نکردن داشته و این امور را فعالیت خویش قرار داده باشد که جرم کلاشی محقق می شود.

آیا مهریه بیش از110 عدد سکه قابل وصول است

عده ای تصور میکنند مهریه بالاتر از 110 سکه قابل وصول نیست در حالی که ا افراد می توانند مهریه ای بالاتر از این مقدار تعیین کنند. بنابراین مهریه بالای ۱۱۰ سکه قابل وصول است. صرفا تا 110عدد سکه بهار آزادی در صورت عدم پرداخت برگ جلب صادر میشود و جهت دریافت مازاد 110عدد سکه صرفا باید مال و اموال به دادگاه معرفی شود.

چک وعده دار

اگر تاریخ صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در آن باشد چک وعده دار محسوب شده و تعقیب کیفری صادر کننده ممکن نیست.

عدم ثبت چک در سامانه صیاد

اگر صدور چک در سامانه صیاد ثبت نشود مطالبه آن مطابق مطالبات اسناد مدنی می باشد.

کلاهبرداری

در کلاهبرداری بردن مال باید بی واسطه باشد یعنی مال باخته به میل خود مال خود را به کلاهبردار تحویل دهد. بطور مثال اگر شخصی با ارائه اسناد جعلی موفق شود از دادگاه حکمی علیه دیگری اخذ کرده و از این طریق مال وی را ببرد جرم کلاهبرداری محقق نشده است زیرا حکم دادگاه واسطه ای بین مال باخته و بردن مال بوده است.

دستور عدم پرداخت چک به بانک

در صورتیکه دستور عدم پرداخت به بانک دهید می بایست ظرف مدت 7 روز شکایت خود را مطرح کرده و گواهی مخصوصی را به بانک ارائه دهید. در غیر اینصورت بانک بعد از یک هفته می تواند وجه چک را به دارنده ی چک پرداخت کند.

ملاقات فرزند در دعاوی خانواده

طرفی که حضانت فرزند با او نیست حق ملاقات فرزند را دارد و می تواند فرزندش را ملاقات نماید. نکته مهم اینست که بحث ملاقات فقط مربوط به بعد از طلاق نیست چه بسا که هنوز کار به دادگاه و طلاق نرسیده باشد ولی زوجین جدا از هم زندگی کنند. اگر کسی که حضانت فرزند با اوست از ملاقات فرزند با طرف دیگر ممانعت کند آن شخص میتواند دادخواست ملاقات فرزند تقدیم دادگاه خانواده نماید و دادگاه رای مقتضی صادر میکند.

جلسه رسیدگی

مطابق ماده ۳۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری، فاصله بین ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نباید کمتر از یک هفته باشد.

حضانت فرزند در دعاوی خانواده

نکته ی مهمی که در خصوص حضانت وجود دارد اینست که در صورت فوت یکی از ابوین حضانت بی قید و شرط با دیگری است. جد پدری و نزدیکان دیگر برخلاف آنچه در فیلم ها و سریال های فاقد کارشناسی دیده می شود در هیچ فرضی حق حضانت ندارد. مگر اینکه خود طفل یا صاحب حق حضانت بخواهد. در زمانی که یکی از والدین عهده دار حضانت است دیگری یا با توافق یا حکم دادگاه خانواده حق ملاقات دارد.

حضانت فرزند در دعاوی خانواده

یکی از دعاوی شایع در دادگاه خانواده دعوای حضانت فرزندان است. حضانت یعنی نگهداری و مراقبت از فرزند پسر و دختر تا پایان سن 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ با پدر است. که بعد از 15 سال تمام برای پسر و 9 سال تمام برای دختر به جهت خروج از حضانت و بلوغ آن فرد خود تصمیم می گیرد که به همراه چه کسی زندگی کند، که می تواند هیچ یک از پدر یا مادر نباشد.

تجمیع آرا

هرگاه پس از صدور حکم معلوم شود محکوم علیه دارای محکومیتهای قطعی دیگری است و اعمال مقررات تعدد، در میزان مجازات قابل اجرا موثر است قاضی اجرای احکام کیفری در صورت تساوی دادگاهها، پرونده را به دادگاه صادر کننده آخرین حکم و در غیر اینصورت به دادگاه دارای صلاحیت بالاتر ارسال میکند تا پس از نقض تمام احکام، با رعایت مقررات مربوط به تعدد جرم حکم واحد صادر میشود.

صلاحیت رسیدگی به جرم شرکا و معاونین

شرکا و معاونین جرم در دادگاهی محاکمه میشوند که صلاحیت رسیدگی به اتهام متهم اصلی را دارد.

صلاحیت رسیدگی

هرگاه شخصی متهم به جرائم متعددی باشد که رسیدگی به بعضی از آنها در صلاحیت دادگاه کیفری یک و رسیدگی به بعضی دیگر در صلاحیت دادگاه کیفری دو و یا اطفال و نوجوانان است، به تمام جرایم او در دادگاه کیفری یک رسیدگی میشود.

نکته 134: تغییر کاربری

کاربر گرامی تغییر کاربری طبق رای وحدت رویه دیوان عالی کشور که در سال گذشته صادر گردیده یک جرم آنی است و جهاد کشاورزی تنها در صورتی که ۳ سال از تاریخ عملیات منجر به تغییر کاربری از جمله آوردن مصالح و احداث بنای بدون مجوز میتواند این جرم را علیه مرتکب مطرح کند در غیر این صورت و پس از آن مشمول «مرور زمان» قرار خواهد گرفت و قرار موقوفی تعقیب صادر می‌شود.

تفاوت دستور تخلیه و حکم تخلیه

دستور تخلیه در صلاحیت شورای حل اختلاف است و در صورتی رای به تخلیه صادر می شود که شرایط ذیل وجود داشته باشد 1- مدت عقد اجاره در قرارداد باید ذکر شده باشد 2- نسخه های اجاره نامه باید متحد الشکل و متحد المتن باشند.3- دو نفر شاهد ذیل قرارداد را امضا کرده باشند 4- مدت عقد اجاره به اتمام رسیده باشد. در صورتی که هر یک از موارد مذکور وجود نداشته باشد باید تقاضای حکم به تخلیه درخواست شود.

محرومیت از ارث

از ارث محرومت میکنم آیا این جمله از لحاظ حقوقی قابلیت اجرایی دارد یا خیر؟ تا زمانی که فرد در قید حیات است مي تواند هرگونه دخل و تصرفی در اموال خود داشته باشد منجمله انتقال از طریق صلح، هبه و ... در نظام حقوقی ایران محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی بوده و شخص به وسیله وصیت نمی‌تواند ورثه خود را از ارث محروم کند.

ازدواج مجدد زوج و ایجاد حق طلاق برای زوجه

ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول با توجه به بند ۱۲ شرط چاپی نوشته در سند ازدواج که الزام میکند: «مرد در صورت عدم رضایت همسر خود قادر به ازدواج مجدد نباشد و یا بنا به تصمیم دادگاه با همسران خود عادلانه رفتار ننماید» زن اول نماینده زوج در طلاق میشود و قادر است در زمان ازدواج مجدد مرد به دادگاه مراجعه کند و حکم طلاق اخذ کند. (در این مورد نکاح، دائم و موقت بودن ازدواج تفاوتی ندارد.)

شرایط صدور دستور تخلیه منزل در مهلت یک هفته

برای صدور دستور تخلیه به 4 مورد حقوقی حائز اهمیت فوق توجه داشته باشید: انقضا مدت اجاره اجاره نامه در دو نسخه تنظیم شده باشد ۲ شخص شاهد هر ۲ نسخه را امضا کرده باشند اگر همه این شرایط لحاظ شده باشد شورای حل اختلاف قادر به صدور دستور تخیه میباشد.

مثبت شدن تست دی ان ای آیا دلیل بر وقوع زنا است.

صرف اثبات دی آن ای دلیل بر وقوع زنا نمیباشد و دلایل شرعی زنا در قانون مجازات ذکر شده است. لیکن ممکن است متهم به رابطه نامشروع دون زنا محکوم گردد.

آیا مهریه به زن خیانتکار تعلق می گیرد؟

مهریه در صورت خیانت در جواب بایستی گفت به محض وقوع عقد نکاح زن مالک مهریه می شود و حق مهریه به وی تعلق می گیرد و در صورت خیانت زن و داشتن رابطه نامشروع مرد می تواند به دادسرا شکایت کیفری مطرح نماید.

اعتراض به قرارهای نهایی دادسرا

قرارهای نهایی دادسرا با درخواست سازمان بازرسی کل کشور و موافقت دادستان ذی ربط قابل اعتراض در دادگاه کیفری صالح است.

تعیین مجازات حبس تعزیری بیش از حداقل

در مواردی که دادگاه بدون رعایت تبصره الحاقی به ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۹، مجازات حبس تعزیری را بیش از میزان حداقل تعیین نماید، مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی محسوب می‌شود و به موجب قسمت اخیر بند «چ» ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ از موجبات تجویز اعاده دادرسی است.

مجازات زنا بدون رضایت

هرگاه کسی زنی را که راضی به زنا با او نباشد، مست یا بیهوش کند و سپس با او زنا کند، مجازاتش اعدام است هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است، در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

میزان توقیف حقوق همسر کارمند

به استناد ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی ، از حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ها و مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها و بانک‌ها و شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی و نظائر آن، در صورتی که دارای زن یا فرزند باشند، یک چهارم و در غیر این صورت یک سوم توقیف می‌شود بنابراین، اگر شما کارمند هستید و دارای همسر یا فرزند هستید، یک چهارم از حقوق شما می‌تواند به عنوان نفقه یا مهریه توقیف شود.

عدم امکان منع زوجه از تحصیل

اشتغال به تحصیل زوجه، اشتغال به حرفه و صنعت محسوب نمی‌شود. بنابراین شوهر امکان منع زوجه از تحصیل را ندارد. البته اگر تحصیل زوجه مانع ایفای وظایف همسری وی باشد زوج می‌تواند نشوز وی را اثبات نماید.

سوء رفتار زوج و ایجاد حق طلاق برای زوجه

توجهاً به بند 4 ماده 1130 قانون مدنی دادگاه خانواده می‌تواند رأساً سوء رفتار زوج را احراز نماید و نیازی به صدور حکم کیفری در این خصوص نیست و حتی صدور حکم دادگاه کیفری مبنی بر برائت زوج، منافاتی با احراز سوء رفتار وی و صدور حکم به طلاق ندارد؛ چرا که هر سوء رفتاری لزوماً جرم محسوب نمی‌شود.

نفقه فرزند

آیا میدانستید پرداخت نفقه فرزندان از وظائف قانونی پدر بوده و نمیتواند پرداخت نکند.

معافیت از هزینه دادرسی

افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی معاف از پرداخت هزینه دادرسی اند.

صلاحیت دادگاه خانواده

به این شرح است نفقه مهریه طلاق و کلیه امور ناشی از عقد ازدواج نامزدی و ... مربوط به نفقه اقارب و ازدواج مجدد جهیزیه نسب رشد حجر ولایت قیمومت نتظر امین وصایت محجورین سرپرستی کودکان تغییر جنسیت

1 2 3 4 5 ... 52