مشاوره حقوقی رایگان - ضمانت وام

با سلام
2سال پیش، ضامن یه بنده خدایی شدم در موسسه ... ... تا وام بگیره
بنده هم یه چک سفید امضاء و بدون تاریخ دادم.
بعد از یکسال وام گیرنده اقساط رو پرداخت نکرد و چک بنده توسط وکیل موسسه ... ... فرم برگشت خورد.
و بعد از ارائه به دادگاه بدون احضار من حکم جلب گرفته اند و موسسه ... ... و اجرای احکام دادگاه چند روز به بنده مهلت داده اند.
با در نظر گرفتن موارد ذیل مرا راهنمایی کنید که آیا می توانم بر علیه موسسه ... ... و یا وکیل موسسه اعلام شکایت کنم؟
1) چکی که بنده جهت ضمانت وام اون بنده خدا داده بودم سفید امضاء بود.
(طبق قانون چک، چک سفید امضاء قابلیت پیگیری به صورت کیفری ندارد)
2) چک بنده بدون تاریخ سررسید صادر شده بود.(طبق قانون چک، چک بدون تاریخ قابلیت پیگیری به صورت کیفری ندارد)
3)چک به مبلغ 30 میلیون تومان توسط موسسه ... ... نوشته شده؛ حال آنکه مبلغ اصل وام با سود آن 20 میلیون بود که وام گیرنده تمام اقساط معوق را پرداخت و بدهی و قسط خودش رو بروز کرده و بدهی معوقه ندارد.
4) حکمی که دادگاه بر علیه من صادر کرده به میزان 30 میلیون تومان مبلغ چکی هست که موسسه ... ... در آن نوشته در صورتی که بدهی فعلی وام گیرنده 7میلیون تومان هست که معوق هم نیست.
5) رییس موسسه مربوطه اعلام کرده که یک برگ چک جدید ببریم و چک قبلی رو بگیریم آیا این کارو انجام بدیم؟

سپاسگزارم؛ خواهشمندم با توجه به محدودیت مهلت داده شده به بنده در اسرع وقت مرا راهنمایی بفرمایید.
اجرکم عندالله

پاسخ ها :

لیلا اردستانی رستمی

سرکار خانم لیلا اردستانی رستمی:

استان : تهران


سلام. شما ضامن هستید و هر گونه حکم و اجراییه یر علیه هر دو شما صادر میشه. حکم جلب شما در اثر شکایت کیفری نبوده. طبق قانون اجرای احکام دادگاه حقوقی صورت گرفته. اگر متعهد به تهدات خود عمل کرده باشد با این وجود دارنده چک شما رو به اجراگذاشته باشه یا مبلغ زیادتر رو نوشته باشه خیانت در امانت هست و شما میتوانید از او شکایت کنید.


22:29:06   1396/7/10

موافق (0) مخالف (0)

لیلا اردستانی رستمی

سرکار خانم لیلا اردستانی رستمی:

استان : تهران


به نظر من مجددا چک سفید امضا صادر نکنید. چرا که عواقب خطرناکی دارد


22:50:03   1396/7/10

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام. مشاوره حضوری توصیه می گردد


01:07:46   1396/7/11

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام " هر چند پاسخ قاطع ، اطمینان بخش و کامل به سوال شما مستلزم رویت و مطالعه اسناد و مدارک مورد ادعا و مشاوره حضوریست با این حال عرض می کنم : اصل بر استصحاب است یعنی اینکه چکی که صادر شده محمول بر صحت صادر شده مگر خلافش با دلیل و مدرک محکمه پسند به اثبات برسد . پس اصل بر این است که چک به روز صادر شده و یا تضمینی و یا سفید امضاء نبوده و تاریخ سررسید داشته و ... مگر خلافش را ذینفع با ادله اثبات دعوی به اثبات برساند و چک برگشت خورده شما هم مشمول همین قاعده است . شما وقتی چکی را سفید امضاء می دهید یعنی به عبارتی به طرفتان اجازه می دهید مندرجات آنرا در تاریخ سررسید مدنظر خود با مبلغ دلخواه تکمیل نموده و وصول نماید !!! اگر چک جدیدی که می خواهید جایگزین چک قبلی نمائید به اندازه بدهی واقعی شماست و نه بیشتر ، انجام این کار با تنظیم صورتجلسه در مرجع قضائی که شکایت مطرح است یا شورای حل اختلاف محل اقامت با رعایت احتیاطات لازم بلامانع است.


13:33:44   1396/7/11

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


با سلام درخواست کارشناسی کنید که سود و نرخ آن در سالی که قرارداد بستید چه مقدار بوده تا بانک نتواند بیشتر از سود مصوب آن سال از شما دریافت کند و اینکه درصد سودی که معمولا بانک ها در قرارداد می نویسند مغایر با مبلغ سود و درصد توافقی است. بهتر است چک جدید ندهید مگر اینکه از آنها اقرار بگیرید که صرفا 7 میلیون بدهکارید و از دادنامه صادره را اجرا نخواهند کرد.


21:54:37   1396/7/11

موافق (0) مخالف (0)

سیدفرشید  غفاری

جناب آقای سیدفرشید غفاری:

استان : تهران


سلام علیکم.متن سوال شما مشخص کننده بی اطلاعی تان از پرونده است.لذا پیشنها اخذ مشاوره حضوری از وکیل را توصیهمی کنم.یاالله


07:51:37   1396/7/12

موافق (0) مخالف (0)

پرسشگر :

با سلام مجدد و احترام
بابت بذل توجهی که داشتید و پاسخ هایتان ممنونم.
مانده بدهی وام گیرنده 7میلیون تومان هست اما حکم دادگاه به مبلغ 30 میلیون تومانه یعنی دادگاه به من مهلت چندروزه داده که 30 میلیون رو تامین کنم.
در حال حاضر آیا من می توانم درخواست توقف حکم اجرای احکام رو بدم تا وقت داشته باشم به جرم خیانت در امانت علیه موسسه شکایت کنم؟


08:51:39   1396/7/14


ضمانت وام چک ضمانت وام

سوالات مرتبط

دریافت وام پرداختی از وام گیرنده
باسلام اینجانب ضامن یک نفر شدم که اقساطش را پرداخت نمی کند و زمانی که ضامن شدم از وام گیرنده هیچ گونه مدرکی مثل چک ، سفته و... نگرفتم. سوال بنده این است اگر بانک از من اقساط را بصورت یکجا یا کلی بگیر...
سفته برای ضمانت وام
سلام - آیا اگر برای ضمانت وام سفته میگرفتم بهتر از چک نبود؟...
ضمانت بانک
سلام. در تاریخ89/09/27 سندی بابت ضمانت به مدت60 ماه در رهن بانک به مبلغ 252250000 ریال قرار دادم مبلغ وام گرفته شده پانصد میلیون ریال بوده و برای بقیش ضامن معرفی کرد وامی که گرفت مضاربه بود یعنی هر 3 ...
ضمانت
سلام یکی از دوستان وام گرفته به مبلغ 20000000 تومان سر رسیدی و وام خودشو پرداخت نمیکنه ضامن هم داره ضامن اسمش تو سیستم ثبت شده و تمام برگه های بانکی رو امضا کرده وضع مالیشم بد نیست و چکم نزد بانک داره...
ضامن وام
سلام من ضامن وام یه نفر شدم و مشخص شد ایشان بعد از یکسال هیچکدام از اقساط خود را پرداخت نکرده‌اند و چون بنده ضامن شده بودم و چک هم داده بودم مجبور شدم برای اجرا نشدن چک کل وام را تسویه کنم. حالا ...