مشاوره حقوقی رایگان - حکم رشد

سلام و خسته نباشید.
من دختر22ساله ای هستم که که میخوام برای گرفتن پاسپورت حکم رشد بگیرم. چون پدرم اصلا نمیدونم کجا هست و من چندسالی هست که توی بهزیستی زندگی میکنم. یکی از شرایط گرفتن پاسپورت اجازه پدرهست. و حالا میخواستم ببینم من میتونم با گرفتن حکم رشد این کار رو انجام بدم بدون اجازه پدر؟
ممنون از اینکه جواب میدهید

پاسخ ها :

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام. شما نیاز به حکم رشد ندارید و دختران و پسران بعد از رسیدن به سن 18 سال می توانند تقاضای اخذ گذرنامه نمایند و نیاز به اذن ولی ندارند.


10:04:02   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام " به استناد ماده 1210 ق.م و دو تبصره آن ، شما بالغه رشیده هستید و نیاز به حکم رشد ندارید . در مورد اخذ گذرنامه صرفا می باید شرایط اختصاصی دریافت گذرنامه را دارا باشید ولاغیر . به نظرم دختران مجرد و زنان متاهل برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور به ترتیب نیاز به اجازه پدر یا جدپدری خود و همسرشان را دارند .


16:19:30   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


جناب گنجی بزرگوار سلام علیکم. زنان متاهل نیاز به اذن همسر دارند اما دختران خیر و به محض رسیدن به سن 18 سال با مراجعه به اداره گذرنامه می توانند پاسپورت مستقل اخذ نمایند


19:05:45   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام " سرکار خانم اعتمادیان همکار محترم با تشکر از ارشاد اینجانب به استحضار می رساند : خود پرسشگر محترم اعلام نموده برای دریافت گذرنامه {به پلیس + 10} مراجعه و به وی اعلام نموده اند نیاز به اذن و رضایت پدرشان است . چون بطور قطع مطمئن نبودم در پاسخ اعلام نمودم به نظرم می رسد . اگر سرکار عالی بدون اذن پدر محترم تان موفق به دریافت گذرنامه شده اید حتما در مقررات دریافت گذرنامه نیاز به اذن پدر نیست .


20:22:47   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


جسارت نکردم خدمت شما. در سوال بنده مطلبی راجع به پلیس +10 ندیدم اما بنده هم امروز کمی در مورد این مطلب تردید داشتم و از پلیس سوال کردم و فرمودند دختران و پسران بالا 18 سال نیاز به اذن ولی برای گرفتن گذرنامه ندارند


22:15:42   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

پرسشگر :

ممنون از پاسخ هاتون.من داخل شرایط پلیس+10چیزی درمورد اذن پدر ندیدم برای همین سوال کردم.ممنونم از جواب هاتون


22:23:00   1396/7/1

حامد رضوی

جناب آقای حامد رضوی:

استان : تهران


با سلام و احترام
با توجه به اینکه سن شما بیش از18 سال است میتوانید مستقلا نسبت به اخذ گذرنامه اقدام فرمایید


23:14:23   1396/7/1

موافق (0) مخالف (0)

سیدفرشید  غفاری

جناب آقای سیدفرشید غفاری:

استان : تهران


سلام علیکم.با داشتن شرایط عمومی وبدون نیاز به اذن پدر وگواهی رشد شما می توانید گذر نامه اخذ نمایید.یاالله


09:27:49   1396/7/2

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


خواهش می کنم. موفق باشید


10:58:11   1396/7/2

موافق (0) مخالف (0)

یک وکیل

یک وکیل

استان : ---


سلام" همانطور که در پاسخ قبلی اشاره شد چونکه بالغه رشیده هستید نیاز به حکم رشد ندارید و صرفاً شرایط اختصاصی دریافت گذرنامه را داشته باشید کافی است و لاغیر . و در انتهای پاسخ قبلی اگر توجه می شد نه در پاسخ به سؤال پرسشگر بلکه بطور کلی و بدون ذکر سن برای دختران مجرد ( منظور دختران مجرد زیر 18 سال ) اشاره شد که جهت دریافت گذرنامه و خروج از کشور نیازمند اخذ اجازه از پدر یا جد پدری خود هستند . بحث دیگر اینکه شرایط اختصاصی دریافت گذرنامه امری علیحده از مقررات اجازه خروج از کشور است که نباید آنها را با هم اشتباه گرفت . در گذشته در مباحثی که در خصوص اصلاح لایحه پیشنهادی دولت در خصوص مقررات خروج از کشور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح بود قرار بود زنان مجرد تا سن 40 سال حق دریافت گذرنامه بدون اذن پدری را داشته باشند اما خروج شان از کشور منوط به اذن پدری باشد که فعلاً تبدیل به قانون نشده است . حتی الآن طرحی در مجلس در کمیسیون مربوطه بابت اصلاح مقررات مربوط به اجازه خروج بانوان مجرد ورزشکار و ... در دست بررسی است. حتی اینجانب در یکی از خبرگزاری ها به نقل از یکی از مسؤولین پلیس گذرنامه ، خبری را مشاهده نمودم که دختران مجرد بالای 18 سال برای دریافت گذرنامه مستقل نیاز به اذن پدر خود ندارند اما برای خروج از کشور نیازمند اذن پدری هستند .


18:04:48   1396/7/2

موافق (0) مخالف (0)

محمد خادمي حمید

جناب آقای محمد خادمي حمید:

استان : تهران


سلام همکاران محترم به درستی پاسخ مقتضی به سوال شما را داده اند


23:08:54   1396/7/4

موافق (0) مخالف (0)

حسن باباییان

جناب آقای حسن باباییان:

استان : تهران


با سلام شما نیازبه حکم رشد ندارید دختران و پسران بعد از سن 18 سال می توانند تقاضای رشد کنند نیاز به اجازه ولی ندارنند .


13:22:14   1396/7/5

موافق (0) مخالف (0)


حکم رشد حکم رشد دختر

سوالات مرتبط

حکم رشد
سلام خسته نباشید من 26 سالمه میخوام عقد کنم دفتر خونه گفته باید پدرت باشه من 3سالم بوده که پدر مادرم از هم جدا شدن و هیچ خبری از اونموقع تا الان از پدرم ندارم چندسال پیش حکم رشدمو گرفتم ایا با حکم رشد...
گواهی رشد دختر 13 ساله
سلام دخترم حدود 13 سال سن دارد که با مادرش جدا از من زندگی میکند ودخترم از دادگاه درخواست گواهی رشد نموده بنده چکار کنم که دادگاه حکم عدم رشد وی را صادر کند چون واقعا به سن تشخیص نرسیده که بتواند مال ...
ازدواج بی اذن پدر
سلام من دخترم و هجده ماه و یک سال سنم هست. با کسی رابطه جنسی داشتم حالا میخوام بدون اجازه پدرم ازدواج کنم از پزشک قانونی گواهی بکارت گرفتم، حالا بازم گواهی رشد برای من لازمه؟ و چقدر زمان میبره اگر لاز...
حکم رشد دختر
سلام خسته نباشید، من و شوهرم جدا از هم زندگی میکنیم، یک دختر 9/5 سال دارم که زندگی با من رو انتخاب کرده و هیچ میلی نداره که با پدرش ملاقات داشته باشه.به دلیل اینکه خانواده ی شوهرم دخترم رو تو مدرسه اذ...
سوالات حکم رشد چیست؟؟
شخصی 15ساله هستم که می خواهم کارت رشد بگیرم، می خواستم از سوالات متعدد این مجموعه آگاه شوم...